SSKI 26th UK National Championships Hemel Hempstead School

7th October, 2012

Competitors of the Day Adam Cockfield (L) and Cameron West (R) with Slip End club Sensei Tony Bunting, Shield winners for 2012

Men’s Open Kumite
1st Daniel White (Berkhamsted)
2nd Adam Cockfield (London)
Joint 3rd Sam Richards (Hemel Hempstead) and Danny Richards (Hemel Hempstead)

Men’s Senior Kata
1st Adam Cockfield (London)
2nd Aaron Gould (Slip End)
3rd Daniel White (Berkhamsted)

Ladies Open Kumite
1st Leah Groom (Slip End)
2nd Vicky Adams (Slip End)
3rd Rachael Houlton (London)

Ladies Senior Kata
1st Rachael Houlton (London)
2nd Arthi Niranjan (Hemel Hempstead)
3rd Stacey Barton (Hemel Hempstead)

Mens/Ladies Mixed Junior Kata
1st Chris Leventis (Slip End)
2nd Andre Cove (Slip End)
3rd Denise Pateman (Berkhamsted)

Girls Kumite (Under 5ft)
1st Muminah Koleoso (Hemel Hempstead)
2nd Olivia Christodoulou (Hemel Hempstead)

Girls Kumite (Over 5ft)
1st Cristy Nash (Old Basing, Basingstoke)
2nd Petra Ewington (Slip End)
3rd Hana Gough (Old Basing, Basingstoke)

Boys Kumite (Under 5ft)
1st Tom Colbourne (Slip End)
2nd Chris Cooper (Old Basing, Basingstoke)

Boys Kumite (Over 5ft)
1st Cameron West (Slip End)
2nd Thomas Carson (Hemel Hempstead)
3rd David Case (Slip End)

Under 10’s Sanbon Kumite
1st Zak Cole (Bovingdon)
2nd Juliet Barsby (Bovingdon)
3rd Charles Hoile (Slip End)

Childrens Senior Kata
1st Cameron West (Slip End)
2nd Thomas Carson (Hemel Hempstead)
3rd Cristy Nash (Old Basing, Basingstoke)

Childrens Junior Kata
1st Hana Gough (Old Basing, Basingstoke)
2nd Sasha Flowers (Berkhamsted)
3rd Matthew Cooper (Old Basing, Basingstoke)

Childrens Novice Kata
1st Tom Colbourne (Slip End)
2nd Oliver Nash (Slip End)
3rd Zak Cole (Bovingdon)

Childrens Team Kata
1st Slip End ‘A’ (Petra Ewington, Ethan Hagel, Cameron West)
2nd Hemel Hempstead (Muminah Koleoso, Thomas Carson, Olivia Christodoulou)
3rd Old Basing, Basingstoke (Cristy Nash, Hana Gough, Chris Cooper)

Adult Team Kata
1st Hemel Hempstead ‘A’ (Stacey Barton, Sam Richards, Danny Richards)
2nd Slip End ‘B’ (Anthony Holt, Leah Groom, Vicky Adams)
3rd London (Adam Cockfield, Rachael Houlton, Chris Boon)

Adult Team Kumite (2 men/1 woman)
1st London (Adam Cockfield, Rachael Houlton, Chris Boon)
2nd Hemel Hempstead (Sam Richards, Arthi Niranjan, Danny Richards)
3rd Slip End ‘B’ (Anthony Holt, Vicky Adams, Graham Webb)

Gold Medal Table
Slip End 7 (SSKI Shield Winners)
London 3
Hemel Hempstead 2
Old Basing, Basingstoke 2
Bovingdon 1
Berkhamsted 1

Competitors of the Day

Referees/Judges – Jeff Carson (Chief Referee), Tony Bunting, Nick Forgham, Peter Welch, Philip Barton Timekeepers – Sarah Brown

First Aid – Annette (BUPA)

Demo Team – Adam Cockfield, Sam Richards, Danny Richards

Well done to all the above for making it a great day’s competition and many thanks to our wonderful sponsors, the Buckingham Building Society, for all their wonderful generosity and the awarding of the trophies on the day. Also, well done to Adam, Sam and Danny for a brilliant demonstration. Great stuff!