SSKI 23rd UK National Championships Hemel Hempstead School

4th October 2009

L–R: Adam Cockfield (Adult Competitor of the Year), Daniel White (Hemel Hempstead Team Captain), Malcolm Phipps (Chief Instructor), Douglas Carson (Men’s senior kumite winner) and in the front Thomas Carson (Under–16’s Competitor of the Year)

Hemel Hempstead victorious team kumite winners
L–R: Daniel White (Capt), Douglas Carson, Andy Fleet, Anthony Holt, Phil Chiverton
Men’s senior kumite medallists L–R: Douglas Carson (gold), Adam Cockfield (silver),Teiki Benveniste (bronze)

Men’s Senior Kumite
1st Douglas Carson (Hemel Hempstead)
2nd Adam Cockfield (London)
3rd Teiki Benveniste (London)

Men’s Senior Kata
1st Adam Cockfield (London)
2nd Aaron Gould (Slip End, Luton)
3rd Daniel White (Berkhamsted)

Ladies Senior Kumite
1st Rebecca Pitt (Old Basing, Basingstoke)
2nd Claire Cerins (Hemel Hempstead)

Ladies Senior Kata
1st Stacey Barton (Hemel Hempstead)
2nd Rebecca Pitt (Old Basing, Basingstoke)
3rd Claire Cerins (Hemel Hempstead)

Men’s Junior Kumite
1st Phillip Chiverton (Hemel Hempstead)
2nd Daniel Brooke (Hemel Hempstead)
3rd Andrew Fleet (Hemel Hempstead)

Men’s Junior Kata
1st Daniel Brooke (Hemel Hempstead)
2nd Andrew Fleet (Hemel Hempstead)
3rd Phillip Chiverton (Hemel Hempstead)

Ladies Junior Kumite
1st Rachael Houlton (London)
2nd Monika Orban (London)

Ladies Junior Kata
1st Alison Flowers (Hemel Hempstead)
2nd Rachael Houlton (London)
3rd Monika Orban (London)

Sanbon Kumite (10yrs & Under – Mixed)
1st Petra Ewington (Slip End, Luton)
2nd Olivia Christodoulou (Hemel Hempstead)
3rd Cameron Lennon (Hemel Hempstead)

Girls Kumite Under 5ft
1st Kristy Nash (Old Basing, Basingstoke)
2nd Emily Blundell (Slip End, Luton)

Girls Kumite Over 5ft
1st Lauren Brooks (Old Basing, Basingstoke)
2nd Arthi Niranjan (Hemel Hempstead)
3rd Leah Groom (Slip End, Luton)

Boys Kumite Under 5ft
1st Thomas Carson (Hemel Hempstead)
2nd Lewis Collins (Hemel Hempstead)

Boys Kumite Over 5ft
1st Sam Richards (Hemel Hempstead)
2nd Danny Richards (Hemel Hempstead)
3rd Cameron West (Slip End, Luton)

Childrens Senior Kata
1st Thomas Carson (Hemel Hempstead)
2nd Arthi Niranjan (Hemel Hempstead)
3rd Sam Richards (Hemel Hempstead)

Childrens Junior Kata
1st Ethan Hagel (Slip End, Luton)

Childrens Novice Kata
1st Natasha Russell (Slip End, Luton)
2nd James Hamilton (Hemel Hempstead)
3rd Matthew Knibbs (Slip End, Luton)

Childrens Team Kata
1st Hemel Hempstead
2nd Slip End ‘B’ 3rd Slip End ‘A’

Adult Team Kata
1st Hemel Hempstead ‘B’
2nd London 3rd Hemel Hempstead ‘A’

Men’s 5–Man Team Kumite Challenge Trophy
Winners – Hemel Hempstead (Daniel White, Douglas Carson, Anthony Holt, Andrew Fleet, Phillip Chiverton) 3 wins
Runners–up – London (Adam Cockfield, Teiki Benveniste, Kaan Yargici, Jonathan Chiodini, Caspar Mahoney) 2 wins

Gold Medal Table
Hemel Hempstead 10 (SSKI Shield Winners) Old Basing, Basingstoke 3 Slip End, Luton 3 London 2

Competitors of the Day/Year
Adult – Adam Cockfield (London)
Under 16’s – Thomas Carson (Hemel Hempstead)

Referees/Timekeepers/Scorekeepers Jeff Carson (Chief Referee), Paul Carvell, Nick Forgham, Gary Richards, Philip Barton (Timekeeper), Annette (BUPA) – First Aid