2010 Shotokan Shield

Hemel Hempstead School – June 13th 2010

Mens Senior Kumite Winners
Adam Cockfield, Daniel White, Anthony Holt
Mens Senior Kata Winners
Ben Whitburn, Adam Cockfield, Daniel White
Ladies Open Kumite Winners
Stacey Barton, Sarah Brown, Rachael Houlton
Under 16’s Senior Kata Winners
Cameron West, Arthi Niranjan, Sam Richards
Under 16’s Senior Team Kata winners finishing Jion
Under 10yrs Sanbon Kumite in full flow
Slip End ‘B’ on their way to silver in the Under 16’s Team Kata

Under 16’s Novice Kata
1st Sasha Flowers (Hemel Hempstead)
2nd Margaret Lord (Old Basing, Basingstoke)
3rd Kevin Lord (Old Basing, Basingstoke)

Under 16’s Junior Kata
1st Natasha Russell (Slip End, Luton)
2nd Zak Tomlin (Berkhamsted)
3rd Michael McPherson (Slip End, Luton)

Under 16’s Senior Kata
1st Sam Richards (Hemel Hempstead)
2nd Arthi Niranjan (Hemel Hempstead)
3rd Cameron West (Slip End, Luton)

Mixed Junior Kata
1st Rachael Houlton (London)
2nd Phillip Chiverton (Hemel Hempstead)
3rd Charlie Johnson (Hemel Hempstead)

Ladies Senior Kata
1st Stacey Barton (Hemel Hempstead)
2nd Susan Carson (Hemel Hempstead)
3rd Sarah Brown (London)

Men’s Senior Kata
1st Daniel White (Berkhamsted)
2nd Adam Cockfield (London)
3rd Ben Whitburn (Hemel Hempstead)

Under 16’s Team Kata
1st Hemel Hempstead (Sam Richards, Arthi Niranjan, Danny Richards) – Jion
2nd Slip End (Luton) ‘B’ (Cameron West, Ethan Hagel, Louis Farrer)
3rd Hemel Hempstead Children’s Club (Amanda Gower, Samantha Gower, Steven Barton)

Adult Team Kata
1st Hemel Hempstead ‘B’ (Daniel White, Sam Richards, Paul Hazell) – Empi
2nd Hemel Hempstead ‘A’ (Stacey Barton, Philip Barton, Charlie Johnson)
3rd London ‘B’ (Monika Orban, Sarah Brown, Rachael Houlton)

Mixed (Under 10yrs) Sanbon Kumite
1st Olivia Christodoulou (Hemel Hempstead)
2nd Louis Farrer (Slip End, Luton)
3rd Natasha Russell (Slip End, Luton)

Girls Under 5ft Kumite
1st Petra Ewington (Slip End, Luton)

Boys Under 5ft Kumite
1st Niaaz Hoque (Old Basing, Basingstoke)
2nd Ethan Hagel (Slip End, Luton)
3rd Lewis Collins (Hemel Hempstead Childrens’ Club)

Girls 5ft & Over Kumite
1st Leah Groom (Slip End, Luton)
2nd Arthi Niranjan (Hemel Hempstead)
3rd Cristy Nash (Old Basing, Basingstoke)

Boys 5ft & Over Kumite
1st Sam Richards (Hemel Hempstead)
2nd Danny Richards (Hemel Hempstead)
3rd Luke Redford (Hemel Hempstead)

Men’s Junior Kumite
1st Charlie Johnson (Hemel Hempstead)
2nd Phillip Chiverton (Hemel Hempstead)
3rd Daniel Brooke (Hemel Hempstead)

Ladies Open Kumite
1st Stacey Barton (Hemel Hempstead)
2nd Sarah Brown (London)
3rd Rachael Houlton (London)

Men’s Senior Kumite
1st Adam Cockfield (London)
2nd Daniel White (Berkhamsted)
3rd Anthony Holt (Slip End, Luton)

5–Person Kumite Challenge Trophy
Winners – Hemel Hempstead (Daniel White, Paul Hazell, Anthony Holt, Stacey Barton, Sue Carson) 3 Wins
Runners–up – London (Adam Cockfield, Nick McCall, Jonathan Chiodini, Rachael Houlton, Monika Orban) 1 Win

Shotokan Shield Winners

Men’s – Adam Cockfield (London dojo)
Ladies – Toni York (Hemel Hempstead dojo)
Under 16’s – Thomas Carson (Hemel Hempstead dojo)

Referees/Timekeepers/Scorekeepers: Jeff Carson (Chief Referee), Paul Carvell, Peter Welch, Nick Forgham, Tony Bunting, Peter York & Philip Barton

Congratulations to all the above medal winners, especially to the three Shotokan Shield winners. Also, many thanks to all the referees, judges and timekeepers for a splendid job and indeed to Annette our BUPA first aid nurse who rang things very smoothly and professionally indeed. Now we march on to the Legend Open Championships in March!