SSKI 2011 Shotokan Shield

Hemel Hempstead School – February 20th 2011

Under 16’s Novice Kata
1st Sasha Flowers (Hemel Hempstead)
2nd Zak Cole (Hemel Hempstead)

Under 16’s Junior Kata
1st Natasha Russell (Slip End, Luton)
2nd Kevin Lord (Old Basing, Basingstoke)
3rd Margaret Lord (Old Basing, Basingstoke)

Under 16’s Senior Kata
1st Thomas Carson (Hemel Hempstead)
2nd Cameron West (Slip End, Luton)
3rd Sam Richards (Hemel Hempstead)

Mixed Junior Kata
1st Alison Flowers (Hemel Hempstead)
2nd Nick Callaghan (Bovingdon)
3rd Phillip Chiverton (Hemel Hempstead)

Ladies Senior Kata
1st Toni York (Hemel Hempstead)
2nd Arthi Niranjan (Hemel Hempstead)
3rd Stacey Barton (Hemel Hempstead)

Men’s Senior Kata
1st Adam Cockfield (London)
2nd Ben Whitburn (Slip End, Luton)
3rd Anthony Holt (Slip End, Luton)

Under 16’s Team Kata
1st Hemel Hempstead (Sam Richards, Thomas Carson, Danny Richards) – Unsu
2nd Old Basing ‘A’ (Kate Peacock, Steven Holt, Lauren Brooks)
3rd Hemel Hempstead Children’s Club (Amanda Gower, Sasha Flowers, Steven Barton)

Adult Team Kata
1st Hemel Hempstead (Toni York, Arthi Niranjan, Stacey Barton) – Nijushiho
2nd Slip End, Luton (Ben Whitburn, Anthony Holt, Leah Groom)
3rd London (Adam Cockfield, Rachael Houlton, Eve Martinez)

Mixed (Under 10yrs) Sanbon Kumite
1st Olivia Christodoulou (Hemel Hempstead)
2nd Natasha Russell (Slip End, Luton)

Girls Under 5ft Kumite
1st Petra Ewington (Slip End, Luton)

Boys Under 5ft Kumite
1st Thomas Carson (Hemel Hempstead)
2nd Niaaz Hoque (Old Basing, Basingstoke)

Girls 5ft & Over Kumite
1st Leah Groom (Slip End, Luton)
2nd Margaret Lord (Old Basing, Basingstoke)
3rd Lauren Brooks (Old Basing, Basingstoke)

Boys 5ft & Over Kumite
1st Sam Richards (Hemel Hempstead)
2nd Danny Richards (Hemel Hempstead)
3rd Cameron West (Slip End, Luton)

Men’s Junior Kumite
1st Phillip Chiverton (Hemel Hempstead)
2nd Tony McEvoy (London)
3rd Nick Callaghan (Bovingdon)

Ladies Open Kumite
1st Toni York (Hemel Hempstead)
2nd Rachael Houlton (London)
3rd Eve Martinez (London)

Men’s Senior Kumite
1st Daniel White (Berkhamsted)
2nd Anthony Holt (Slip End, Luton)
3rd Adam Cockfield (London)

Shotokan Shield Winners
Mens’s – Adam Cockfield (London dojo)
Ladies – Toni York (Hemel Hempstead dojo)
Under 16’s – Thomas Carson (Hemel Hempstead dojo)

Referees/Timekeepers/Scorekeepers: Jeff Carson (Chief Referee), Paul Carvell, Peter Welch, Nick Forgham, Tony Bunting, Peter York & Philip Barton.